خانه / مقالات / تمثیل کدو و کرم

تمثیل کدو و کرم

کرمی در کدویی زندگی می‌کرد و خود را در کدو خوشبخت می‌دید. تا اینکه کشاورز، کدو را چید و آن را خُرد کرد، کرم که از دهانه کدو بیرون آمد. تازه فهمید که چه دنیایی بزرگی است، پس کدویی دیگر اما بزرگ‌تر انتخاب کرد و قول داد در کدوی بزرگ‌تر، لذت بیشتری ببرد. لطفاً جای کدوها را در زندگی‌ات عوض نکن، کدو کدو است، بفهم چه می‌کنی. همه ما آدم‌ها بعد از تولد، زندگی زمینی خود را به‌صورت تکرار آغاز می‌کنیم. اما روزی فرامی‌رسد که شرایط زندگی را درخورشان خود نمی‌دانیم و با خود می‌گوییم: اینجا جای من نیست و با خدا عهد می‌کنیم که ما را به شرایط مطلوبمان برساند، تا زندگی مطلوب را تجربه کنیم.

 

در آن زندگی همه‌چیز در بینهایت قرار دارد. ناگهان روزِ شروعِ رسیدن به مطلوب فرا می‌رسد، قطعاً در اولین گامِ زندگی محدودی که داشتیم، را به دست خداوند تغییر می‌دهیم و پس از آن اتفاقاتی برای ما می‌افتد. که در زندگی ما، درگذشته نیفتاده بود. مدتی می‌گذرد اگر درگذشته در جریان زندگی عادی خود، هر شش ماه مجبور به تجربه یک موضوع بودیم، حال هر ساعت و یا حداقل هرروز می‌توان شاهد یک تجربه جدید بود و همه این اتفاقات برای رسیدن به زندگی مطلوب که مورد توجه خداست می‌رسد.

 

تمثیل کدو و کرم تمثیل کدو و کرم Story 2

 

ولی در میانه راه از تکرارِ شرایطی و اتفاقاتی که مغز ما برای آن تعریفی ندارد، می‌ترسیم و فراموش می‌کنیم که با خداوند چه عهدی بسته‌ایم و مطمئن نیستیم که خداوند از تمام این اتفاقات، خواهان رساندن ما به زندگی مطلوب می‌باشد. پس با این فکر، شیطان با شتاب به سوی حلقه‌ی آتشِ تردید می‌دود و بیشتر از هرلحظه نور، آگاهی، تجربیات جدید را مایه ناامنی، بی‌ثباتی و درنهایت یک زندگی نامطلوب می‌خواند. همین امر باعث می‌شود که تردید در وجود انسان شعله‌ورتر شود.

 

این آتش تردید باعث شکسته شدن عهد با خداوند می‌شود و انسان ناگهان زندگی مطلوب خود را از بی‌نهایت بیرون می‌کشد و به دنبال روزنه‌ای برای امنیت خود می‌گردد و چون در جهان انسان‌هایی که چنین اراده می‌کنند و خداوند چنین به آن‌ها کمک می‌کنند کم هستند، پس بیشتر مردم زندگی مطلوب را، نه می‌فهمند نه درک می‌کنند و نه خواهان این نوع زندگی برای دیگران هستند و دلیل آن این است که می‌ترسند و شیطان پرچم خود را بر سر در زندگی آن‌ها آویخته است.

 

هدف شیطان شکستن خداوند در درون بشر می‌باشد و وقتی تو عهدت را می‌شکنی و از زندگی مطلوب دور می‌شوی پس پرچم شیطان در درونت برافراشته می‌شود اما همیشه یک پاسخ، بعد از این‌همه ماجرا اتفاق می‌افتد برای اینکه این‌گونه انسان‌ها برای همیشه دست از اتصال با خداوند بردارند و هرگز با کسی درباره زندگی مطلوب سخن نگویند و اگر گفتند هیچ‌کس حرف آنان را نپذیرد یک اتفاق می‌افتد و آن این است که با توجه به ابزارهای وسیعی که در اختیار دارد آبروی آن فرد را در جمعی می‌برد که هدف اوست و هدف او شکستن اتحاد بین شعور و انرژی درونت است و او را در حالی می‌بینی که در بلندترین ارتفاع او (انسان به دنبال مطلوب ولی بازگشت کننده) ایستاده است و به او می‌خندد درحالی‌که با سلاح خودش برعلیه خودش استفاده می‌کند.

 

خداوند مصلحت‌اندیش نیست پس وقتی به او رو می‌کنید و از او زندگی مطلوب را می‌طلبید بدانید که خالق از سریع‌ترین، راحت‌ترین، قدرتمندترین و رئوفانه ترین راه برای رسیدنت به زندگی مطلوب استفاده می‌کند شاید برایت پر رمز و راز باشد و شاید از راه خسته شوی اما در تمام طول مسیر یک جمله را مطمئن باش خداوند همه‌چیز است و همه‌چیز را برای تو در جستجوی زندگی مطلوب به روش خودش می‌فرستد.

 

در پایان، آزاد نکته‌ای را یادآور می‌شود در مسیر زندگی مطلوب آنچه تجربه می‌کنید متعلق به شما نیست، بلکه همه این شرایط که پیش می‌آید بعد از رسیدن زندگی‌تان به زندگی مطلوب هدیه‌ای می‌شود برای کسانی که مانند شما در جستجوی این نوع زندگی هستند و به‌جای انتخاب کدو یعنی یک زندگی پر از ترس و ناامیدی، زندگی پر از هیجان تلخ و شیرین و تجربیات جدید و پی‌درپی را از خالق شان طلب می‌کنند و خداوند شما را در مسیر آن‌ها قرار داده تا آن‌ها بتوانند کدوها را ترک کنند و از خداوند می‌خواهم روزی را ببینم که در جهان هیچ کدویی وجود نداشته باشد.

 

با تشکر از آزاد منحصر به فرد

 

14 نظر

 1. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق
  فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت
  ما دیدن کنید

 2. سلام
  کدو همون ساحل آرامش است که هیچکس جرات ترکش رو نداره از بس که خوش میگذره

 3. پری فتح الهی

  بادرود.
  مقاله ی بسیار جالب و پررمز و رازی هست!
  ازش خیلی خوشم میاد.
  بنظرم منظورش اینه که انسان برای رسیدن به مطلوبش،ناگزیر هست که ناشناخته ها رو تجربه کنه.
  وبازهم ترس هست که اینجا میاد و دخالت میکنه و انسان رو از تجربه ناشناخته میترسونه.
  با سپاس بی پایان.

 4. mohammadrezafasih93

  پیام روز 11
  کدوها یعنی پیله ها دایره هیا امنیت را رها کن و فقط اقدام کن و تجربه کن و لذت ببر
  همین
  چه قدر درگیر نشستن و تفکر بیهوده بودم
  واقعا شاد نبودم و نمیخندیدم
  الان حس خوبی دارم
  به قول خودتان
  لبخند +سکوت+حرکت
  چه حس خوبی است تجربه کردن و حرکت کردن
  ممنونم آزاد عزیز
  22/5/96

 5. کاظم حسینی

  این همه مدت زندگی کردیم ولی نتیجه ای که مطلوبمان بود دریافت نکردیم
  دائما در حال تکرار روندی از روزمرگی بودیم ولی الان نوبت به ان رسیده که برای همیشه به سمت زندگی مطلوب حرکت کرده و از خداوند بخواهیم که در این مسیر ما را همراهی کند تا بدون تجربه زندگی رو به تکامل این دنیا را پایان ندهیم

 6. جهت بهره رداری ورسیدن به زندگی مطلوب باید ترس را رها گذاشت واز کدو اومد یرون ودر بی کران او غرق شد با او بود واز او کمک خواست .و الیته همیشه به همنوعان خود جهت رسیدن انها به زندگی مطلوب کمک کرد.

 7. این مسیر برگشت رو متاسفانه بارها طعمش رو
  چشیدم و بارها از مسیرم برگشتم.. من واقعا نمیدونم خیلی وقت ها باید چکار کرد.. توی تاریکی ها و از رمق افتادن ها و ناامیدی ها به جای توکل دست شیطان رو گرفتم و به پرتگاه افتادم.. چقدر این مسیرها برام دردناک بود .. من از خدا قدرت میخوام که مسیرم رو که با خودش عهد می بندم برنگردم.. اما حس میکنم توی این راه به کمک های دیگران هم نیاز دارم .. چقدر حرف دلم را گفتید .. واقعا نیاز دارم ایمان داشته باشم. حس نیاز شدیدی به یک ایمان راسخ دارم ..
  برای من این نوشته دردناک بود
  و

  مطلبی که یکی از کامنت ها اورده بود اشکم رو جاری کرد.. (سمیه)

 8. من بسیار امیدوارم که هر چه زودتر بتوانم به این زندگی مطلوب برسم . ولی راه رسیدن به این زندگی را نمی دانم و از آزاد عزیز میخواهم تا راه و روش رسیدن به این زندگی مطلوب را آموزش دهد . با تشکر

 9. mohammad_haghighat56

  به نظر من اکثر مردم دنیا متأسفانه خواسته یا ناخواسته هدف شیطان را دنبال میکنند. امیدوارم مردم از آموزه های آزاد عزیز پند بگیرند تا بتوانیم هدف خود را با خدای درونمون یکی کنیم.انشاءالله.

 10. هدف شیطان شکستن اتحاد بین شعور و انرژی درونت است
  .
  .
  .
  کلمه شیطان همیشه برام نامأنوس بوده
  البته میفهمم یه چیزی در درون من هست که مانع بزرگی برام هست
  ولی وقتی از کلمه شیطان استفاده میشه، انگار منظور یه چیزی خارج از من هست که مانع میشه

 11. سلام بر همه چیز
  درس مهمی که برای ما داشت این است که ما همه چیز را باید از او می خواستیم ولی اینطور نبود هر روز و هفته و ماه و سال فقط داشتیم آدم ها را عوض می کردیم .
  هر چه که تا الان در زندگی گذشت گذشت از حالا به بعد از خداوند زندگی مطلوب بینهایت خواستار هستیم .
  با تشکر از آزاد عریض

  • پروردگارت باتو می گوید:
   تو را در بیکران دنیای تنهایان
   رهایت من نخواهم کرد
   بساط روزی خود را به من بسپار
   رها کن غصه ی یک لقمه نان و آب فردا را
   تو راه بندگی طی کن …

 12. مجتبی طهماسبی راد

  ما زمانی باختیم که هرگاه پیروز شدیم خدارا از یاد بردیم
  با تشکر از گروه آزاد

 13. goharhoseinnezhad

  هر که آمد به جهان نقش خرابی دارد
  در خرابات بگویید که هشیار کجاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *